ویژگی های جدید در زبیکس نسخه ۳.۴ - بخش سوم

با سلام

در ادامه بررسی قابلیت های جدید زبیکس نسخه ۳.۴ در این بخش به بررسی دو ویژگی بسیار کاربردی و مهم خواهیم پرداخت:

امکان ایجاد آیتم هایی با چند مقدار و آیتم های وابسته:

در نسخه ۳.۴ زبیکس یکی از بهترین و کاربردی ترین قابلیت‌هایی که اضافه شده امکان ایجاد آیتم هایی است که می‌توانند چند مقدار داشته باشند. بسیاری از اوقات ممکن است نیاز باشد که آیتم هایی با چند مقدار مربوط به یک دستگاه و یا سرویس به صورت هم‌زمان محاسبه و ذخیره گردد. به عنوان مثال CPU utilization مربوط به چند Core و یا وضعیت ترافیک ورودی و خروجی و مجموع ترافیک عبوری در یک شبکه به صورت هم زمان.

علاوه بر این در زبیکس نسخه ۳.۴ این امکان فراهم شده تا کاربر بتواند با تعریف نوع جدیدی از آیتم ها تحت عنوان Dependent Items اطلاعات جمع آوری شده در آیتم های چند مقداری را در آیتم های کوچک‌تر تقسیم نماید. برای این کار کاربران زبیکس می‌توانند از مکانیزم preprocessing استفاده کنند.

با این قابلیت شما آیتم های وابسته به آیتم دیگری ساخته‌اید که چندین مقدار رو تجمع آوری می کنه و بعد بین آیتم های وابسته به خودش توزیع می کنه البته بر اساس Rule هایی که روی آیتم های وابسته نوشته شده.

امکان ایجاد بیش از یک Process برای هشدارها به صورت هم زمان:

در نسخه های قبلی زبیکس برای ارسال هشدار فقط یک Process اجرا می‌شد که این موضوع در محیط های بزرگ باعث ایجاد کندی و تأخیر در ارسال هشدار می‌شد. حتی زمانیکه شما از چند روش مختلف برای ارسال هشدار استفاده می‌کردید نیز ممکن بود تأخیر یکی از روش‌ها باعث تأخیر در روش‌های دیگر شود. مثلاً اگر هم‌زمان از SMS, Email استفاده می‌کردید ممکن بود تأخیر ارسال هشدار در SMS باعث ایجاد تأخیر در Email گردد.

در نسخه ۳.۴ این امکان فراهم شده که بتوان از تعداد Process های بیشتری جهت اعلام هشدار استفاده کرد. با استفاده از این قابلیت زبیکس می تواند چندین هشدار را به صورت هم‌زمان ارسال کند که این موضوع با توجه به اهمیت ارسال به‌موقع هشدار بسیار مهم است.

علاوه بر این شما می‌توانید تعداد Session های هم‌زمان و همچنین تعداد تلاش مجدد در زمان عدم ارتباط با سرویس ارسال هشدار رو به ازاء هر روش ارسال هشدار مشخص کنید.

بنابراین از طریق این ویژگی مشکل سرویس Alerter در بسیاری از پروژه های بزرگ قابل حل می باشد.

2 Likes

فراهم اومدن قابلیت ارسال چند نوع هشدار به طور همزمان خیلی مورد جالبیه که امکان استفاده از زبیکس رو خیلی کاربردی‌تر می‌کنه.:exploding_head::exploding_head::exploding_head:

1 Likes

درباره این بیشتر توضیح میدید لطفا