واگرانت، جعبه‌ای جادویی

واگرانت از جمله نام‌هایی است که این روزها در حوزه تکنولوژی بسیار به گوش می‌رسد.

میشل هاشیموتو که سیستم‌ها گوناگونی را راه‌اندازی کرده و در سال 2017 نیز مورد تقدیر مجله مشهور Forbes قرار گرفته، در سال 2010 واگرانت را طراحی نموده است. واگرانت یک نرم‌افزار متن باز است که در اصل به زبان Ruby نوشته شده است ولی هم‌اکنون امکان برقراری ارتباط با سایر زبان‌های معروف را نیز دارا می‌باشد. هدف اصلی این نرم‌افزار ایجاد و نگهداری محیط‌های مجازی در کمترین زمان و به آسان‌ترین شیوه است. با استفاده از واگرانت می‌توان در کمترین زمان یک محیط را ایجاد نمود و آن را بدون نیاز به نگرانی در مورد سیستم عامل، نرم‌افزارها و نیازمندی‌ها انتقال داد.

در این راه واگرانت بر روی یک Provider که می‌تواند VirtualBox, VMware, AWS یا هر نوع دیگری باشد قرار می‌گیرد. البته به دلیل رایگان بودن استفاده از VirtualBox به عنوان پیش فرض در نظر گرفته شده است. سپس واگرانت از طریق بکارگیری ابزارهایی از قبیل Chef، Puppet و Ansible فرآیند تنظیم محیط مجازی را به طور اتوماتیک انجام می‌دهد. تمامی نیازمندی‌ها و فایل‌های مورد نیاز در فایلی به نام Vagrantfile نوشته شده است که از طریق آن بسیاری از مراحل مورد نیاز جهت ایجاد یک باکس کاهش یافته است. منظور از باکس در واگرانت، فرمتی است که محیط‎های واگرانت از طریق آن و پسوند (.box) شناخته شده و از طریق انتفال این فایل به ماشینی دیگر همان محیط مجددا ایجاد می‌گردد.

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد این سیستم، در راستای نصب زبیکس نیز از این سیستم بهره برده شده و از این پس شما می‌توانید از طریق واگرانت به نصب این سیستم مانیتورینگ جامع بپردازید.

فایل مربوطه از طریق ساکولند قابل دریافت است.