گرافانا، تجربه یه داشبورد خاص

آنالیز داده‌ها در راستای دستیابی به اطلاعات از اهمیت بالایی برخورداره، به ویژه در سازمان‌های بزرگ. به همین دلیل هست که گرایش به سمت سیستم‌های مانیتورینگ به ویژه زبیکس داره روز به روز بیشتر میشه. اما از یک مورد دیگه هم نباید غافل شد و اون نحوه نمایش آنالیزها در جهت رسیدن به نتایج در کمترین زمان و با بیشترین دقته.

با وجود اینکه سیستم‌ها همواره تلاش دارند تا به بهترین شکل اطلاعات رو برای مخاطبین به نمایش بگذارند، اما همواره شاهد این هستیم که به دلیل اختلاف سلیقه‌ها بعضی افراد نوعی از طراحی رو می‌پسندند و برخی نوع دیگری رو. در راستای رفع این مورد نرم‌افزارها و سیستم‌های متعددی ایجاد شدند که یکی از بهترین اونها رو میشه گرافانا (Grafana) معرفی کرد.

گرافانا که یک نرم‌افزار تولید گراف و داشبورد هست به دلیل متن باز بودن و داشتن قابلیت‌های گوناگون، مثل یکپارچه‌ شدن با سایر سیستم‌ها، در سالیان اخیر بسیار مورد استفاده شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار گرفته که از جمله معروفترین اونها میشه به eBay، Uber، PayPal و Sony اشاره کرد.

یکپارچه شدن این نرم‌افزار با زبیکس یه خبر خوب برای زبیکس دوستانه. در صورتی که علاقه دارید که نقشه‌ها و گراف‌های دلخواهتون رو در زبیکس داشته باشید می‌تونید این نرم‌افزار رو با زبیکس خودتون یکپارچه کرده و گراف‌ها و داشبوردهایی خاص رو طراحی کنید.

2 Likes

سلام
کاش علاوه بر معرفی این نرم افزارها کمی هم در مورد قابلیت های این نرم افزار توضیحات میدادید . یا حداقل یک screenshot از نمونه خروجی و کار آن نمایش میدادین اینطوری بهتر میشد در مورد نرم افزار تصمیم گرفت

3 Likes

سلام،
گرافانا یک سیستم فوق‌العاده برای ایجاد یک پیشخوان متمایز و هماهنگ با نیاز سازمان‌ها و یا حتی افرادی است که کار مانیتورینگ انجام می‌دن. گرافانا در عین حال که یک سیستم کاملن انعطاف پذیره، کاملن قابلیت یکپارچه سازی با نرم‌افزارهایی مثل زبیکس رو داره. گراف‌های حرفه‌ای در کنار یک سیستم مانیتورینگ قدرتمند به صورت یکپارچه، باعث تمایز میشه.

شما می تونی یک پنل کاملن حرفه‌ای و دلخواه خودت داشته باشی و این کاملن رایگانه چون گرافانا یک راه‌حل متن بازه.

اینم چند نمونه از تصاویر محیط گرافانا

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم

1 Like

سلام

ضمن تشکر از توضیحات شما در صورت امکان منابعی رو جهت مطالعه کامل‌تر معرفی کنید.

1 Like

برای اینکه بتونید خیلی سریع این سیستم رو نصب و راه اندازی کنید و بعد از اون به زبیکس متصلش کنید و داشبوردهای خودتون رو ایجاد کنید می تونید از آدرس زیر استفاده کنید:
Grafana installation an integration with Zabbix

همچنین برای اطلاعات بیشتر راجع به ماژول زبیکس که در گرافانا از اون استفاده شده می تونید به آدرس زیر مراجعه کنید:
Zabbix module for Grafana

علاوه براین و برای اینکه اطلاعات کامل تری راجع به گرافانا داشته باشید می تونید از آدرسهای زیر استفاده کنید:
Grafana Documentation
Grafana with Zabbix Documentation

البته برای استفاده از آدرس هایی که مربوط به سایت گرافانا می شه ممکنه نیاز به VPN داشته باشید چون ظاهرا سایتشون رو روی IP ایران بستن.

1 Like