ویژگی های جدید زبیکس در نسخه ۳.۴ - بخش ششم

با سلام
امروز آخرین بخش از توضیح ویژگی های جدید زبیکس نسخه ۳.۴ رو خدمتتون ارایه می کنم. امیدوارم که نکات ارایه شده در این موضوع بتونه مشکلات دوستانی که در حال استفاده از زبیکس هستند و یا قصد استفاده از زبیکس رو دارند حل کنه.

پشتیبانی از ماکروها و قالب‌های آماده زمانی در Item intervals:

در نسخه جدید زبیکس ماکروهای ایجاد شده توسط کاربران و نیز قالب‌های آماده زمانی (مثل 30s, 5m, 2h, 1d, 1w ) در بخش Update interval مربوط به آیتم ها پشتیبانی می شوند.

ماکروهای ایجاد شده توسط کاربران در راه اندازی و یا تغییر در تنظیمات زبیکس بسیار کاربردی هستند. به عنوان نمونه شما می‌توانید یک Update interval را به صورت یک ماکرو در تمام آیتم ها تعریف کنید و پس از آن هر زمان که خواستید Update interval مربوط به تمام آیتم ها تغییر کند فقط کافیست مقدار این ماکرو تغییر دهید تا زمان در نظر گرفته شده برای Update interval برای تمام آیتم ها تغییر کند.

علاوه براین ماکروهای مربوط به Low-Level Discovery هم از این به بعد قابل استفاده از Update interval مربوط به آیتم ها و History/ Trend هستند.

پشتیبانی از ماکروهای مربوط به هاست ها در Event Tag ها:

ماکروهای مربوط به هاست ها یعنی {HOST.HOST<1-9>}, {HOST.NAME<1-9>}, {HOST.CONN<1-9>}, {HOST.<1-9>}, {HOST.IP<1-9>}, {HOST.PORT<1-9>}, {HOST.ID<1-9>} از این به بعد قابل استفاده در نام و مقدار یک Eevent Tag هستند. از این طریق می‌توانیم در سطح Template نسبت به تعریف Tag های مربوط به یک هاست اقدام کنیم و با این کار به سادگی تمام Event های مربوط به یک هاست قابل شناسایی هستند.

بهبود در رابط گرفیکی:

همانطور که می‌دانید شرکت زبیکس از نسخه ۳ به بعد با ایجاد یک تیم مجزا جهت افزایش قابلیت‌هایی گرافیکی به نرم‌افزار خود توانسته است تغییرات مهمی در رابط گرافیکی این نرم‌افزار ایجاد کند. موارد زیر تغییراتی است که در این نسخه از زبیکس در رابط گرافیکی ایجاد شده است:

 • عدم پشتیبانی از نسخه های ۹ و ۱۰ مرورگر Internet Explorer:

 • ایجاد قابلیتFull Clone در Screen ها و map ها به شکلی که علاوه بر معماری یک Screen‌ و یا Map محتویات آن‌ها نیز Clone گرفته می‌شوند و قابل استفاده در Screen و یا Map جدید هستند.

screens_full_clone

 • طراحی یکپارچه و یکسان برای تمام Radio Button ها و Check Box ها به شکلی که در تمام مرورگرها به یک شکل قابل مشاهده باشند.

زبیکس ۳.۴ :

radio_check_new

قبل از زبیکس ۳.۴:

radio_check_old2

 • اعمال Permission های یک Host group به Host group های زیر مجموعه به شکلی که هر Permission یی که برای Host Group لایه بالاتر تعریف شده باشد بر Host Group های زیر مجموعه آن اعمال می شود.

host_group_new

 • افزایش Size مجاز در فیلد های مختلف به شکلی که میزان حجم مجاز برای OID های مربوط به SNMP از ۲۵۵ بایت به ۵۱۲ بایت افزایش پیدا کرده است.
  همچنین این مقدار در فیلد های Flexible update interval از ۲۵۵ بایت به ۱۰۲۴ بایت و در بخش user madia برای فیلد active از ۱۰۰ بایت به ۱۰۲۴ بایت افزایش پیدا کرده است.

در نسخه ۳.۴ زبیکس بهبود هایی در بخش‌های مختلف ایجاد شده است که برای رعایت اختصار در لیست زیر فقط به آن‌ها اشاره شده است:

 • بهبود در کارایی سرویس زبیکس و Proxy
 • بهبود در کارایی Process های مربوط به IPMI که این موضوع در کاهش بار روی BMC Controller بسیار مؤثر است
 • ایجاد یک Process جدید تحت عنوان Preprocessing که وظیفه انجام عملیات Preprocessing بر روی تمام آیتم ها را دارا می باشد.
 • ایجاد تنظیمات جدید در فایل تنظیمات سرور زبیکس و همچنین Zabbix Proxy با توجه به اضافه شدن ویژگی‌های جدید
 • بهبود در زیر سیستم نمایش دهنده Error ها به شکلی که جزییات بیشتری در زمان مواجه شدن با یک error در Agent و یا بقیه اجزاء زبیکس
 • بهبود و تغییر در تعدادی از آیتم های زبیکس به شکلی که از طریق آن بتوان طیف وسیعتری از تجهیزات و یا سرویس ها را پوشش داد.
 • اعمال برخی تغییرات بر روی مقادیر مربوط به ماکروها
 • بهبود در ساختار و قابلیت‌های Low-Level Discovery