روش های جمع آوری اطلاعات در زبیکس

با سلام

در این بخش مروری خواهیم داشت بر روی روش های جمع آوری اطلاعات در سیستم مانیتورینگ زبیکس.
یکی از مهمترین پارامترهایی که برای انتخاب یک سیستم مانیتورینگ باید به آن توجه کرد روش هایی است که آن سیستم مانیتورینگ جهت جمع آوری اطلاعات از تجهیزات و سرویس های مختلف پشتیبانی می کند.

عملا برای اینکه بتوانیم یک شبکه بزرگ را به صورت جامع توسط یک سیستم مانیتورینگ پوشش بدهیم نیازمند این هستیم که از سیستم مانیتورینگی استفاده کنیم که بتواند طیف وسیعی از دستگاه ها و سرویس ها را پوشش دهد و این موضوع فقط از طریق پشتیبانی از روش های مختلف جمع آوری اطلاعات توسط یک سیستم مانیتورینگ امکان پذیر است.

سیستم مانیتورینگ زبیکس یکی از کامل ترین سیستم های مانیتورینگ از نظر تعداد روش های پشتیبانی شده جهت جمع آوری اطلاعات از تجهیزات و سرویس های بسیار متنوع می باشد. در زیر به تعدادی از این روش های به صورت خلاصه اشاره شده است:

۱. Zabbix Agent برای تمام سیستم عامل ها:

زبیکس برای تمام سیستم عامل ها Agent خاص آن سیستم عامل را ارایه کرده است. این موضوع برای شبکه های بزرگ که تنوع سیستم عامل در آنها زیاد است و یا اینکه از سیستم عامل های خاص مثل Solaris و یا انواع سیستم عامل های خانواده BSD استفاده می نمایند بسیار با اهمیت است.

علاوه براین استفاده از Zabbix Agent برای مانیتورینگ سیستم عامل ها در افزایش سطح امنیت اطلاعات ارسالی به سرور زبیکس بسیار با اهمیت است با توجه به اینکه تمام اجزاء زبیکس می توانند با استفاده از روش TLS اطلاعات ارسالی را به صورت رمز شده ارسال نمایند.

بسیاری از آیتم هایی که برای مانیتور کردن یک سیستم عامل به کار می آیند در Agent های زبیکس به صورت پیش فرض پیاده سازی شده است و این موضوع باعث افزایش سهولت و سرعت در پیاده سازی این سیستم می شود. علاوه براین شما می توانید به هر زبان برنامه نویسی که بر آن تسلط دارید قابلیت هایی را به Agent زبیکس اضافه نمایید.

۲. پشتیبانی از تمام نسخه های SNMP :
SNMP یکی از روش های پرکاربرد جهت کنترل و مانیتورینگ تجهیزات سخت افزاری و حتی بسیاری از سرویس های نرم افزاری می باشد. همانطور که می دانید این پروتکل دارای سه نسخه می باشد که هر کدام از آنها ویژگی های خاص خودش را دارا می باشد. مهمترین تفاوت این نسخه ها به ویژگی ای که در نسخه ۳ این پروتکل اضافه شده است مربوط می شود که همان رمز نگاری اطلاعات منتقل شده می باشد.

سیستم مانیتورینگ زبیکس تمام نسخه های SNMP را پشتیبانی می کند. علاوه براینکه در زبیکس دستگاه ها و سرویس ها بسیاری به صورت پیش فرض و با استفاده از SNMP تعریف شده است شما هیچ محدودیتی در اضافه کردن MIB ها و OID های خاص یک دستگاه و یا سرویس ندارید.

۳. پشتیبانی از JMX :
قابلیت JMX یکی از ویژگی هایی است که جهت مانیتورینگ نرم افزارهای جاوایی طراحی شده است. پشتیبانی از این پروتکل در سیستم مانیتورینگ زبیکس باعث شده تا بتوان از طریق این سیستم بسیاری از نرم افزارهایی که در بستر جاوا طراحی و پیاده سازی شده اند را به نحو بهتری مانیتور کرد.

۴. پشتیبانی از ODBC :
قابلیت ODBC یکی از روش هایی است که از طریق آن می توان بین یک سیستم نرم افزاری و انواع مختلف پایگاه داده ارتباط برقرار کرد.

زبیکس از این روش جهت مانیتورینگ تمام Database ها استفاده می کند. این قابلیت به زبیکس این امکان را می دهد که بتواند تا حد فیلد های یک جدول از پایگاه داده را کنترل و مانیتور نماید.

۵. پشتیبانی از WMI :‌
یکی از بخش هایی که در سیستم های ویندوزی می توان از آن اطلاعات بسیاری را بدست آورد بخش WMI است. زبیکس با پشتیبانی کامل از WMI می تواند سیستم های ویندوزی را تا حد قابل قبولی مانیتور نماید.

۶. پشتیبانی از مانیتورینگ تمام فرمت های Log :
زبیکس بدون محدودیت می تواند تمام فایل های Log را خط به خط بخواند و بر اساس Reqular Expression تعریف شده نسبت به تحلیل آن اقدام نماید.

همانطور که گفته شد زیبکس هیچ محدودیتی در فرمت فایل های Log ندارد. از فایل های Log مربوط به انواع سیستم عامل ها ( ویندوز - لینوکس - … ) گرفته تا حتی فایل های Log مربوط به یک نرم افزار و یا سرویس خاص در سیستم مانیتورینگ زبیکس قابل کنترل و مانیتور شدن می باشند.

۷. پشتیبانی از IPMI:
قابلیت IPMI یکی از ویژگی هایی است که در سخت افزار بسیاری از سرور ها پیاده سازی شده است تا از طریق آن بتوان مستقیما و بدون استفاده از سیستم عامل نسبت به دریافت اطلاعات از سخت افزار یک سرور اقدام نمود.

زبیکس با پیشتیبانی از این قابلیت این امکان را ایجاد می کند که بتوان مستقیما با سخت افزار سرور ارتباط برقرار کرد و علاوه بر مانیتورینگ آن حتی برخی از دستورات را نیز به سمت آن ارسال کرد. با استفاده از این ویژگی می توان حتی در زمانیکه سرور خاموش است با سخت افزار آن ارتباط برقرار کرد و حتی دستوراتی را به سمت آن ارسال نمود.

۸. پشتیبانی از CURL:
زبیکس با استفاده از این قابلیت می تواند صفحات وب را مانیتور نماید و گزارشات متنوعی از جمله Response time و Download Speed ایجاد نماید.

علاوه براین با استفاده از این قابلیت می توان در زبیکس سناریو تعریف کرد به شکلی که زبیکس از یک صفحه شروع کند و با کلیک کردن روی لینک های آن صفحه مانند یک کاربر عادی رفتار کرده و صفحات مختلفی را چک نماید.

۹. مانیتورینگ بدون استفاده از Agent:
علاوه بر تمام ویژگی های ذکر شده در بالا زبیکس این قابلیت را دارد که بدون استفاده از Agent برخی از سرویس هایی که تحت شبکه قابل دسترسی می باشند را مانیتور نماید. سرویس هایی مانند FTP, Email, HTTP, DNS و بسیاری از سرویس های تحت شبکه می توانند توسط این قابلیت زبیکس و بدون نیاز به نصب Agent مانیتور شوند.

۱۰. پشتیبانی از VMware SDK :
با استفاده از این قابلیت زبیکس می تواند نسبت مانیتورینگ محیط مجازی در بستر تکنولوژی VMware اقدام نماید. در این حالت نیاز به نصب هیچ گونه Agent بر روی سرورهای ESX و یا VCenter وجود ندارد و با استفاده از SDK مربوط به VMware تمام مشخصات سرورهای ESX و ماشین های موجود روی آن مانیتور می شوند.

در این پست به صورت خلاصه به تعدادی از قابلیت های جمع آوری اطلاعات در زبیکس اشاره شد. همانطور که در بالا به آن اشاره شد علاوه بر ویژگی های بالا زبیکس این امکان را به کاربر می دهد که از طریق تولید ماژول ها و یا اسکریپت های کاربردی نسبت به مانیتورینگ دستگاه ها و یا سرویس های خاص که ممکن است به صورت پیش فرض در زبیکس نباشند اقدام نمود.

1 Like

سلام

تشکر از توضیحاتتان.

ممنون میشم توضیحات بیشتری در مورد مانیتورینگ صفحات وب و اینکه تا چه میزان امکان مانیتورینگ وجود دارد بفرمایید.

جالبه نمیدونستم با زبیکس امکان کنترل صفحات وب هم وجود داره.:thinking:

من هم ممنون میشم اگه توضیح بیشتری در این مورد ارائه بدید.

سلام

ممنون از لطف شما

در رابطه مانیتورینگ صفحات وب باید بگم که این ویژگی در زبیکس برای شبیه سازی تجربه کاربر عادی در زمان استفاده از یک وب سایت طراحی شده. بدین شکل که زبیکس مثل یک کاربر عادی می تونه از طریق شبیه سازی مرورگرهای مختلف وب به یک سایت متصل می شه و بعد از اتصال نسبت به محاسبه پارامترهای مختلفی از جمله زمان پاسخ گویی و یا متوسط زمان دانلود محتویات یک صفحه تحت وب اقدام کنه.

این موضوع برای شرکت ها و یا سازمان هایی که در دسترس بودن سایتشون خیلی براشون اهمیت داره و یا اینکه اصلا کسب و کارشون کاملا وابسته به سایتشون هست خیلی مهمه که در هر لحظه سایتشون کنترل بشه. تازه خیلی از شرکت ها به دلیل عدم آشنایی با این نوع از روش های مانیتورینگ افراد زیادی رو فقط برای کنترل سایت هاشون استخدام کردن که این موضوع می تونه هزنیه هاشون رو افزایش بده.

با این ویژگی زبیکس شما می تونید سناریوهای مختلفی رو ایجاد کنید و برای زبیکس تعریف کنید که مثلا از صفحه اول یک سایت شروع کنه و بعد در اون سایت Login انجام بده و بعد بره توی صفحات مختلف سایت روی لینک های مختلف کلیک کنه و حتی می تونید تعریف کنید که محتویات یک صفحه رو چک کنه و بعد از سایت خارج بشه و یه آمار کلی از این سناریو رو ارایه کنه.

علاوه براین می تونید تعریف کنید که در صورتی که دسترسی به سایت به شکل عادی وجود نداشت و یا زمان دسترسی به سایت از یه حدی بیشتر شد زبیکس اقدام به اعلام هشدار کنه و این موضوع در حین کاهش هزینه های یه سازمان و یا یه شرکت می تونه دقت کار رو هم افزایش بده.

قابلیت هایی نظیر اینکه از Proxy برای دیدن یک سایت استفاده بشه و یا اینکه زبیکس بجای HTTP از HTTPS استفاده کنه و بسیاری قابلیت های دیگه در بخش مانیتورینگ صفحات وب زبیکس وجود داره که در صورتی که سوالی راجع به هر کدوم از اونها دارید می تونم براتون بیشتر توضیح بدم.

1 Like