ویژگی های جدید زبیکس در نسخه ۳.۴ - بخش چهارم

با سلام
در این پست با هم مروری خواهیم داشت بر روی چند ویژگی جدید دیگر که در نسخه ۳.۴ به زبیکس اضافه شده است:

بهبود در بخش اعلام هشدار:

در نسخه ۳.۴ این امکان برای کاربران ایجاد شده که در صورت Acknowledge شدن یک مشکل پیامی را دریافت نمایند. بنابراین مدیران NOC از این به بعد می‌توانند متوجه شوند که آیا مشکل رخ داده توسط کاربران واحد NOC دیده شده یا نه و اینکه پیام‌های رد و بدل شده بین آن‌ها را دنبال نمایند.

علاوه براین در بخش هشدارها ما شاهد بهبود پیام‌های پیش‌فرض در نسخه ۳.۴ هستیم. به شکلی که اطلاعات کاربردی‌تر و بهتری برای مدیران شبکه ارسال خواهد شد.

اضافه شدن قابلیت Item value preprocessing :

در نسخه ۳.۴ یکی از کاربردی ترین و بهترین ویژگی‌هایی که اضافه شده قابلیت Item value preprocessing است.
با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید به راحتی مقادیر ارسال شده برای یک آیتم را فیلتر کنید و فقط آن بخشی از اطلاعات را که می‌خواهید در سیستم زبیکس ذخیره نمایید.

به عنوان مثال در گذشته اگر می‌خواستیم وضعیت سرویس Mysql را چک کنیم باید از دستور Mysqladmin و قابلیت Userparameter در زبیکس استفاده می‌کردیم.

UserParameter=mysql.ping,mysqladmin -uroot ping | grep -c alive

همانطور که مشاهده می‌کنید خروجی دستور mysqladmin با استفاده از grep به شکلی فیلتر شده که فقط تعداد کلمات alive را در خروجی نمایش دهد که این موضوع نشان دهنده این است که آیا سرویس Mysql در حالت فعال قرار دارد و یا اینکه در حالت غیر فعال قرار گرفته است.

اما از نسخه ۳.۴ به بعد و با استفاده از قابلیت Item value preprocessing شما می‌توانید تمام مراحل را جهت فیلتر کردن در Frontend زبیکس و در بخش تنظیمات مربوط به آیتم اعمال کنید.

item_preprocessing

با استفاده از این قابلیت فوق‌العاده در زبیکس شما می‌توانید حتی یک مقدار را قبل از اینکه در زبیکس ذخیره کنید در یک مقدار خاص ضرب کرده و سپس در زبیکس ذخیره نمایید و یا اینکه با استفاده از Reqular expression یک بخش از یک خط را جدا کرده و در زبیکس ذخیره نمایید.
علاوه براین قابلیت تحلیل مقادیر از نوع XML و همچنین JSON نیز در این بخش اضافه شده به شکلی که از این پس می‌توانید مقادیری با محتویات XML و یا JSON برای زبیکس تعریف کنید و از درون Tag های آن مقدار مورد نظر خود را در زبیکس وارد نمایید.

قابلیت تعریف endpoint برای آیتم های JMX:

با استفاده از JMX شما می‌توانید نرم‌افزار هایی که از طریق جاوا نوشته شده‌اند را مانیتور نمایید. یکی از تغییراتی که در زبیکس نسخه ۳.۴ ایجاد شده است این است که شما می‌توانید endpoint مربوط به آیتم های از نوع JMX را خودتان تعریف نمایید.
این در حالیست که در نسخه های قبلی زبیکس تعریف endpoint ها در Hardcode زبیکس اتفاق افتاده بود و کاربران امکان تغییر آن را نداشتند.

قابلیت JMX Low-Level Discovery :

در نسخه های قبلی زبیکس شما برای استفاده از JMX باید حتماً Object های JMX را خودتان به صورت دستی وارد می کردید. این موضوع برای شریطی که کاربر به لیست این Object ها دسترسی نداشت کار را برای تعریف آیتم های از نوع JMX سخت می کرد.

در نسخه ۳.۴ شما این امکان را دارید که با استفاده از یک آیتم خاص با نام jmx.discovery[<discovery mode>,<object name>]

نسبت به تعریف Discovery برای Object های JMX اقدام نمایید. این نوع از Discovery تمام Attribute های Mbeans یا Mbean را پوشش می دهد.

در پست های بعدی قابلیت های دیگری که در این نسخه از زبیکس اضافه شده است رو خدمتتون ارایه خواهم کرد.

1 Like