ویژگی های جدید زبیکس نسخه ۳.۴ - بخش دوم

با سلام
در این بخش با هم به بررسی دو ویژگی دیگر که در زبیکس نسخه ۳.۴ اضافه شده خواهیم پرداخت.

اضافه شدن Template های جدید:

در نسخه ۳.۴ زبیکس Template های بسیار خوبی از دستگاه‌های تحت شبکه اضافه شده است که می‌توانید لیست کامل آن‌ها را در آدرس زیر مشاهده کنید:

Standardized templates for network devices

لازم به ذکر است که بیشتر این Template ها بر اساس SNMP ایجاد شده است.
اضافه شدن این Templateها کمک بسیاری به افزایش سرعت نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه می کنه.

قابلیت پشتیبانی از Remote Command از طریق Zabbix Proxy:

تا قبل از این نسخه Remote Command ها و Global Script ها بر روی Zabbix Agent هایی که از طریق Proxy کنترل می‌شدند قابل اجرا نبودند. علاوه بر این همین دستورات بر روی خود Proxy هم قابل اجرا نبود و فقط از طریق سرور زبیکس قابل اجرا بودند.

از نسخه ۳.۴ به بعد شما می‌توانید Remote Command ها و یا Global Script هایی رو بر روی هاست های پشت Proxy تعریف کنید و در نتیجه دستورات از طریق Agent موجود بر روی آن هاست اجرا خواهد شد.

علاوه بر این با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید از خود Proxy جهت اجرای دستورات مربوط به Remote Command و Global Script استفاده نمایید. برای این کار فقط کافیست مطابق شکل زیر محل اجرا را در تنظیمات زبیکس بر روی Zabbix server (proxy) قرار دهید. سیستم بر اساس اینکه هاست مورد نظر مستقیماً با سرور زبیکس در ارتباط است و یا اینکه از طریق Proxy در حال مانیتور شدن می‌باشد محل اجرا را سرور و یا Proxy در نظر می گیرد.

remote_comm_proxy

نکته‌ای که لازم است به آن توجه داشته باشیم این است که به صورت پیش‌فرض به دلیل مسایل امنیتی قابلیت Remote Command روی Proxy ها غیر فعال است. برای فعال کردن آن در صورتی که از بستر امن جهت ارتباطات خود استفاده می‌کنید می‌توانید در Config file مربوط به Proxy مقدار عبارت EnableRemoteCommand را به عدد ۱ تغییر دهید.

در نظر داشته باشید اسکریپت های از نوع IPMI, SSH, Telnet نیازی به فعال شدن Remote Command ندارند و به صورت مستقل اجرا می شوند.

1 Like