مانیتور اوراکل دیتابیس با زبیکس

با سلام خدمت همه دوستان عزیز
من زبیکس اخرین ورژن رو نصب کردم و اوکی هست الان می خواستم چندتا اوراکل دیتابیس رو برای مانیتور به زبیکس اضافه کنم یه مطلب انگلیسی پیدا کردم نیاز به odbc و این چیزا داشت یخورده گیج شدم نفهمیدم اگر میشه لطفا من رو راهنمایی بکنید که چجوری یک اوراکل دیتابیس رو به زبیکس اضافه کنم و بتونم به خوبی اون رو مانیتور بکنم
با تشکر

سلام
برای مانیتورینگ پایگاه داده اوراکل دو راه کلی وجود داره .
1- استفاده از ORABIS برای اتصال به پایگاه داده اوراکل و جمع آوری داده ها
2- استفاده از UserParameter و ارسال داده های دریافتی از پایگاه داده به سرور زبیکس

در روش اول شما باید نرم افزار ORABIS و ماژولهای مربوطه را بر روی سرور زبیکس خود راه اندازی کرده و با استفاده از یک نام کاربری و کلمه عبور به پایگاه داده متصل شده و دستورات مربوطه جهت دریافت اطلاعات را وارد کنید . برای این کار شما نیاز به نصب کلایت اوراکل بر روی سرور زبیکس دارید تا بتوانید به پایگاه داده وصل شده و اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید .
در روش دوم شما تمامی پارامتر های مورد نیاز خودتون رو روی سرور پایگاه داده اجرا میکنید بنابر این نیازی به نصب سرویس اضافه بر روی سرور زبیکس نخواهید داشت .
برای انجام این روش شما اسکریبپ های مورد نظر خودتون رو در قالب یک فایل sql ذخیره کرده و با استفاده از یک اسکریبپ اجرایی آنها را فراخوانی میکنید . مقدار خروجی را میتوانید به UserParameter زبیکس پاس داده به عنوان مثال

userparameter=ActiveSessionOracle,RunMe.sh

محتویات فایل اجرایی با نام RunMe.sh برای اتصال به دیتابیس و اجرای اسکریپ
echo -e “@/home/zabbix/active.sql;” | sqlplus -s zabbix/PASSWORD

فایل اسکریپ برای اجرای کوئری مربوطه
set head off
select ‘switch’ , nvl(cnt,0) from ( select count(*) cnt
from v$session g
where g.status = ‘ACTIVE’ and username is not null

پ. ن : چرا اینجا امکان راست چین و چپ چین کردن متن نداره ؟

ممنون ولی هنوز مشکل دارم میشه قدم به قدم توضیح بدید