کند شدن دیتابیس زبیکس

سلام
من یه سرور زبیکس دارم که الان نزدیک به دو ساله داره کار میکنه .
روی این سرور 75 هاست و 4354 آیتم فعال داره که صورت اینروال داره کار میکنه . یه سری از Interval ها به صورت 3 ثانیه یکبار برای CPU هست. و پورت مانیتورینگ هست .
حجم دیتابیس من الان حدود 50 گیگابایت در فایل ibdata1 هست .
این سرور روی هارد 10K به صورت Radid5 در حال کار بود با توجه به کند شدنش تصمیم گرفتم هارد رو عوض کنم و الان روی یک LUN جدید Storage با دو هارد 600 گیگ 15K به صورت MIRROR قرار داده شده .
وضعیت هارد رو نگاه میکنم مشکلی نداره و به خوبی کار میکنه ( قبلا هم کار میکرد ) رم این سرور 4 گیگ و پردازنده اختصاص داده شده 4 کور میباشد
مشکلی که دارم اینکه که برای بعضی گزارشها تو بازه های مختلف مثلا یک هفته یا یک ماه خیلی کند میشه و بعضا اصلا جواب نمیده . وضعیت Hosekepping رو روی 365 روز به دلیل الزاماتی که داشتیم بسته ام و نمیشه کمترش کرد .
پارامتر های Hosekepping ضمیمه عکس شده است
1- راهی هست که بشه زبیکس رو تیون کرد که بتونیم بهتر باهاش کار کنیم و به مشکل نخوره ؟
2- برای دیتابیس mySQL تیون کردن چطوریه . راهی هست ( به نظرم اگر از اون فایل ibdata1 دیتا به فولدر خود زبیکس منتقل بشه مشکل به نظرم کمتر میشه )
3- در خصوص پارتیشن بندی mySQL کسی راهکار خوب و جامع میشناسه . اکثر لینکهایی که دیدم اصلا نفهمیدم چکار باید کرد . با توجه به اینکه نمیتونم ریسک پاک شدن دیتا رو بپذیرم ممنون میشوم اگر دوستان راهنمایی کنند .

سلام دوست عزیز
برای پارتیشن بندی my sql میتونین از لینک های زیر کمک بگیرین

https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/partitioning.html