استفاده از مدلهای خاص گراف

سلام
میخوام ببینم آیا راهی هست بتونیم خودمون گراف خاص خودمون رو توی زبیکس داشته باشیم . مثلا من میخوام برای یک سرویس دما یا دور موتور رو به مدل کیلومتر شمار (gauge) داشته باشم یعنی گراف من از نوع عقربه ای مثل شکل زیر باشه . این کار شدنی هست یا نه . اگر نه چه راهکاری میتونید پیشنهاد بدین ؟

graph

بله مهندس جان از چند طریق این راه امکان پذیره :

۱. ساده ترین راه استفاده از گرافانا است ( Grafana ) که یه پلاگین خاص زبیکس داره. اگر توی google image جستجو کنید حتما عکس های مربوط به این سیستم رو می بینید که با زبیکس یکپارچه شده و گراف های فوق العاده ای رو براتون تولید می کنه از جمله همین گیج هایی که نیاز دارید. من پروژه های زیادی رو با این سیستم راه اندازی کردم و می دونم که خیلی خوب کار می کنه و از کار کردن با اون لذت می برید. دموی گرافانا +‌ زبیکس هم توی سایت گرافانا وجود داره که البته باید با vpn بهش دسترسی پیدا کنید.

۲. راه دوم یکم سخت تره و اون استفاده از API های زبیکسه. به شکلی که در صورتیکه Developer هستید و یا اینکه در مجموعه شما Developer وجود داره می تونه از طریق ارتباط با زبیکس گراف ها و گزارشات مختلفی رو تحت وب براتون ایجاد کنه که توی این حالت هیچ محدودیتی ندارید.

راستش با گرافنا خیلی سرو کله زدم اما نتونستم به درستی گراف ها را داخل آن بیاورم . امکان این هست که یک ویدیو آموزشی کوتاه در مورد پیاده سازی گرافهای مختلف اینجا قرار بدید ؟‌

مهندس جان لینک زیر به صورت خلاصه به شما نشون می ده که چطور می تونید این کار رو بکنید البته ویدیوهای دیگه ای هم در یوتیوب برای این موضوع وجود داره که می تونید از اونها هم استفاده کنید:

Zabbix integration with grafana