متوقف شدن سرور زبیکس

zabbixserver

سلام دوستان
من یک سیستم مانتورینگ با زبیکس ایجاد کردم ولی متاسفانه در حال تعریف سرورها بودم که متوجه شدم سرور زبیکس به دلیل حجمبالای اطلاعات متوقف شده و دیگر نتوانستم آنرا راه اندازی مجدد کنم از دوستان کسی تجربه مشابه دارد کمکم کند

سلام
حجم دیتابیس شما چقدره ؟
اول سعی کنید ببینید میتونید دیتابیس رو استارت کنید چون به احتمال خیلی زیاد دیتابیس شما از کار افتاده .
برای استارت کردن دیتابیس توی این حالت memcache رو روی دیتابیس بالا ببرین ( فایل my.ini )
اگر تونستید بهتری یکی دو تا از Table ها رو پاک کنید .مثلا تیبل های trades و History دو مورد از سنگین ترین تیبل ها هستند . مثلا 1000 رکورد اول دیتابیس رو پاک کنید . بعد دیتابیس رو اتسارت کنید تا مشکلتون جل بشه .
برای رفع مشکل بطور دایمی بهترین کار پارتیشن بندی دیتابیس هست که دیتاهای قدیمی رو آرشیو کنه که دیتابیس شما با مشکل مواجه نشه

اگر دیتابیس استارت نمی شه احتمالا فضای دیسک شما پر شده. در اینصورت نیاز دارید به فضای دیسک اضافه کنید تا سرویس دیتابیس استارت بشه.
در ضمن برای کاهش میزان فضای اشغال شده توسط زبیکس بهتره که interval های پیش فرض زبیکس رو مطابق با نیازتون باز تعریف کنید. به این معنی که بعضی از آیتم ها نیازی نیست هر ۳۰ یا ۶۰ ثانیه تکرار بشه و فضای دیسک رو اشغال کنه. این یکی از روش هایی هستش که می تونید فضای اشغالی دیسک رو کاهش بدید.
علاوه بر این باید میزان زمان نگهداری بعضی از آیتم ها رو هم متناسب با نیازتون کاهش بدید.

احتمالا فضای دیسک شما پر شده
فضای دیسک رو افزایش بدید یا کلا یه پارتیشن جدید اضافه کنید بعد از این که پارتیشن جدید رو اضافه کردید
مانتش کنید و بعد فرمتش کنید
بعد یه پوشه جدید بسازید و پارتیشن جدید رو بر روی این پوشه مانت کنید
حالا تمامی فایل های دیتابیستون رو تو پوشه جدید کپی کنید و پارتیشن جدید رو بر روی مسیری که دیتابیس بر روی اون قرار داره به صورت همیشگی مانت کنید