مشکل نصب زبیکس در سیستم عامل CentOS

zabbixserver
frontend

#1

یکی از مشکلاتی که کاربران مختلف در زمان نصب زبیکس در سیستم عامل هایی نظیر CentOS و یا RedHat برخورد می کنند این است که پس از نصب روی صفحه وب زبیکس با یک Error مواجه می شوند که مفهوم آن این است که سرویس زبیکس فعال نیست.

و این در حالی است که سرویس زبیکس فعال بوده و در حال اجراست. بنابراین مشکل از کجاست؟

همه کاربران سیستم های RedHat و سیستم های زیر مجموعه اون می دونند که در این سیستم ها بخشی به نام SELinux وجود داره که از لحاظ امنیتی کنترل می کنه که چه Process هایی می تونند با هم ارتباط داشته باشند و یا اینکه چه Process یی می تونه یک فایل خاص رو باز کنه و یا ویرایشش کنه.

این یکی از قابلیت های خیلی خوبه سیستم های RedHat یی هستش که متاسفانه بیشتر اوقات غیر فعال می شه.

برای اینکه اطمینان حاصل کنیم که مشکل از SELinux هستش یا نه می تونیم به صورت موقت این قابلیت رو غیر فعال کنیم در صورتیکه مشکل برطرف شده پس باید بریم سراغ راه حل ارایه شده در این پست درغیر اینتصورت باید چک کنیم که مشکل از کجاست.

در صورتیکه دلیل عدم ارتباط بین رابط گرافیکی با سرویس زبیکس هم همین مورد یعنی SELinux بود شما می تونید بدون غیر فعال کردن SELinux این مشکل رو برطرف کنید. فقط کافیه Policy مناسب در SELinux رو به شکلی تغییر بدیم که این سیستم اجازه دسترسی رابط گرافیکی تحت وب رو به سرویس زبیکس بده.

برای انجام این کار و در صورتیکه اطمینان داریم که مشکل از SELinux هستش فقط کافیه که دستور زیر رو اجرا کنیم:

‍ # setsebool -P httpd_can_network_connect on


پس از اجرای این دستور بدون Restart کردن هیچ کدام از سرویس ها باید مشکل برطرف بشه در غیر اینصورت مشکل مربوط به بخش دیگه ای از سیستم هستش.

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به SELinux می تونید به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://docs.redhat.com/docs/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Security-Enhanced_Linux/sect-Security-Enhanced_Linux-Booleans-Configuring_Booleans.html