Ansible، حس خوب کانفیگ

از زبیکس استفاده می‌کنید؟
نیاز به انجام تنظیمات بر روی طیف عظیمی از دستگاه‌ها دارید؟

Ansible دقیقا همان چیزی است که نیاز دارید.

از جمله مشکلات عمده‌ای که در بسیاری از سازمان‌ها وجود دارد، انجام تنظیمات بر روی تجهیزات است. به عنوان مثال نیاز به اجرای یک اسکریپت بر روی یک طیف از تجهیزات شرکت می‌باشد و انجام این کار عموما پروسه‌ای خسته‌کننده و طاقت‌‌فرسا برای اعضای شرکت است.

در پاسخ به این نیاز Ansible توانسته است با ارائه بستری انجام تنظیمات را به شیوه‌ای حرفه‌ای و کامل برای هر تعداد از تجهیزات به طور اتوماتیک ممکن سازد. در این پلتفرم، ابتدا کاربر یک‌سری فعالیت، که به نام Job شناخته می‌شود، را ایجاد می‌نماید. سپس با توجه به این فعالیت‌ها یک دستورالعمل که Playbook نامیده می‌شود را ایجاد نموده و سپس تنظیمات مربوطه مانند اینکه بر روی چه دستگاه‌هایی و در چه زمانی اجرا شود را انتخاب می‌نماید.

نکته جالب توجه در مورد این سیستم تطبیق‌پذیری آن با زبیکس است. با توجه به اینکه زبیکس امکان تشخیص تغییرات و اجرای واکنش مناسب را دارا است، استفاده از این سیستم می‌تواند گزینه‌ای مناسب جهت انجام واکنش‌های پیچیده و یکپارچه باشد که در نتیجه کنترل کامل‌تری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این مورد به طور کامل در کنفرانس سالیانه شرکت زبیکس در ریگا بررسی گردید و نمایندگان شرکت RedHat ضمن بیان جنبه‌های مختلف Ansible، نحوه بکارگیری آن در زبیکس را مورد اشاره قرار دادند.

1 Like