ویژگی های جدید زبیکس در نسخه 3.4 - بخش پنجم

با سلام. در ادامه بررسی ویژگی های جدید نسخه ۳.۴ زبیکس در این پست تعدادی از قابلیت های اضافه شده در نسخه ۳.۴ رو بررسی خواهیم کرد:

پشتیبانی از PCRE برای Regular Expression ها:

در نسخه ۳.۴ زبیکس برای Regular Expression ها بجای روش POSIX از روش Perl Compatible Regular Expressions (PCRE) استفاده شده است. این روش باعث ایجاد کارایی بهتر در تعریف و استفاده از Regular Expression ها می شود.

نکته مهم:
به علت ایجاد تغییر در روش تعریف و تحلیل Regular Expression ها در زمان به روز رسانی از نسخه های قبلی به نسخه ۳.۴ حتماً صفحه upgrade notes مربوط به این نسخه از زبیکس را مطالعه بفرمایید.

پشتیبانی از قابلیت Encoding در بخش Web monitoring :

در نسخه ۳.۴ تمام متغییر های ارسالی از طریق POST, GET به صورت خودکار encode خواهند شد. نکته مهم این است که encoding قبل از اجرای هر مرحله از سناریوی وب انجام می‌شود بنابراین هیچ محدودیتی در نوع داده‌ای که استفاده شده است وجود ندارد. بدین معنا که مقدار مورد نظر برای encoding می‌تواند یک text معمولی باشد و یا اینکه از macro ها استفاده شده باشد.

بهبود در نقشه ها:

در نسخه های قبلی در صورتی که کاربر بر روی حتی یکی از اجزاء یک نقشه مجوز خواندن نداشت کل نقشه برای آن کاربر نمایش داده نمی شد. در حالیکه در نسخه ۳.۴ در صورتی که کاربر بر روی برخی از اجزاء نقشه دسترسی خواندن نداشته باشد نقشه برای او قابل مشاهده است ولی اجزایی که دسترسی لازم برای مشاهده آن‌ها را ندارد به صورت غیر فعال برای کاربر نمایش داده می شود.

تغییر دیگری که در نقشه ها در نسخه ۳.۴ ایجاد شده قابلیت تعریف چندین Trigger در زمانی است که از نوع Trigger برای یکی از اجزاء‌ نقشه استفاده می کنیم. این در حالیست که در نسخه های قبلی فقط می توانستیم یک Trigger برای این نوع از اجزاء استفاده نماییم.

علاوه بر این در نسخه ۳.۴ شما می‌توانید انتخاب کنید که در زمان بروز یک رخداد در شبکه Trigger هایی در نقشه نمایش داده شوند که دارای اهمیت بالاتری هستند. بدین ترتیب زبیکس برای اجزایی که دارای چند Trigger هستند در خط اول Trigger یی که دارای اولویت بالاتری می‌باشد را نمایش می‌دهد و در خط بعدی تعداد کل مشکلات موجود را به کاربر نشان می دهد.

multiple_problems

قابلیت Drag-and-Drop در اجزاء موجود در نقشه به شکلی ایجاد شده است که می‌توانید هم‌زمان چندین جزء در نقشه را انتخاب کرده و به بخش دیگری منتقل نمایید. علاوه بر این قابلیت Copy و Past برای تمام اجزاء نقشه در این نسخه ایجاد شده است.

map_copy_new

قابلیت دیگری که در نقشه های زبیکس در این نسخه ایجاد شده امکان ایجاد دسته بندی روی نقشه از طریق اشکال و خطوط هندسی می‌باشد. این قابلیت در خوانایی نقشه ها در زبیکس بسیار مؤثر می باشد.

map_shape_menu

علاوه بر این شما می‌توانید از خطوط مختلف جهت اتصال بخش‌های در نظر گرفته شده در نقشه استفاده نمایید.

map_line_new

به امید خدا سعی می کنم در پست های بعدی ویژگی های دیگری که در این نسخه اضافه شده اند رو خدمتتون ارایه کنم.

1 Like

تشکر از توضیحات شما.

با این تفاسیر کنترلی که روی mapها داریم باز هم بیشتر شده و دستمون تو ارائه نقشه به افراد با توجه به سطح دسترسیشون بازه.

آرش جان ممنون از لطف شما

بله دقیقا با اضافه شدن این قابلیت توانایی کاربران برای ایجاد نقشه های کاربردی خیلی بیشتر شده. علاوه بر این وقتی این ویژگی رو در کنار قابلیت های دیگه نقشه ها در زبیکس می ذاری باز هم ایده های بیشتری برای ایجاد نقشه ها و گزارش های کاربردی به ذهن می رسه. مثل قابلیت نقشه های تو در تو و یا Map Navigation Tree که در بخش های قبلی راجع بهش صحبت شده.

2 Likes